W numerze marcowym:

Odory to nie tylko kłopot technologiczny, to również spory, wszak zrozumiały, problem społeczny. Nie należy zapominać, że oczyszczalnie z natury rzeczy będą lokalizowane tam, gdzie ludzie produkują ścieki, a więc im właśnie odory będą przeszkadzać.

W tym numerze wracamy do tematu, który drażni nasze nozdrza, odkąd powstały pierwsze oczyszczalnie. Metod zapobiegania uciążliwościom zapachowym jest sporo, omawiamy je w numerze, nie ma jednak takiej, która całkowicie rozwiąże problem , a „gaz złowonny”, bo tak to się fachowo nazywa, zamieni w naturalny sposób w zapach morskiej świeżej bryzy.
Dlatego trzeba liczyć się i być gotowym na rozwiązywanie problemów społecznych, jakie z odorami się wiążą. Jak to zrobić fachowo? Po pierwsze nie chować głowy w piasek, a podjąć dialog. Szeroko omawiamy to na naszych łamach, wskazując konkretne przykłady, również z naszej branży. Więcej o odorach, zapobieganiu im i ekomediacjach, gdy problemy z mieszkańcami się pojawią, będziemy mówić podczas konferencji w Gdańsku, którą organizujemy od 2 do 4 kwietnia. Tam zapach morskiej bryzy da się odczuć, serdecznie polecamy i liczymy na spotkanie.
W Radzie Europejskiej trwają intensywne prace nad nową Dyrektywą o jakości wody przeznaczonej do spożycia. Jakie obowiązki będzie nakładać i na kogo, czy woda będzie dostępna powszechnie, co się zmieni w dziedzinie bezpieczeństwa wody – to wszystko omawia dr Klara Ramm. Martyna Matuszczak pisze natomiast o problemie z lekami, które trafiają do kanalizacji. Niektóre z naszego układu moczowego lub wydalniczego, inne jednak całkiem bezmyślnie wyrzucane. Ostatnio w jednej z warszawskich aptek klientce wręcz nakazano spuścić syrop w sedesie!
Lubimy patrzeć na naszą branżę jako na świadomy zagrożeń środowiskowych i otwarty na nowe technologię sektor. Takim przykładem są omawiane w tym numerze miesięcznika zastosowania pomp ciepła w przedsiębiorstwach wod-kan.
Mija rok od momentu składania wniosków taryfowych do PGW Wody Polskie. Pamiętają Państwo tę gorącą datę 12 marca 2018 r.? Rok to dobry czas na pierwsze wnioski i podsumowania. Zapraszamy do Poznania – 11 kwietnia z udziałem przedstawicieli naszego regulatora podzielimy się doświadczeniami. Szczegóły na temat tego wydarzenia w numerze!