W numerze wrześniowym:

To lato będziemy wspominać długo… a może za chwilę zleje nam się w jeden ciąg upalnych sezonów? Dość powiedzieć, że gdy w maju wskoczyliśmy w krótkie spodnie, to długie z szafy wyciągaliśmy w końcówce sierpnia. W Czechach rzeki odsłoniły tzw. głodowe kamienie z czasów średniowiecza, na których zaznaczano najniższe stany wód zwiastujące ciężkie czasy.

Ma to rzecz jasna wpływ na wiele sfer naszego życia. Tego osobistego i zawodowego, branżowego. Bo oto zadajemy sobie pytanie, jak gospodarować wodą, której coraz mniej? Jak wobec zmian klimatu zabezpieczyć sobie zasoby, jak ich nie marnować? Wydaje się, że natura w sposób zdecydowany postanowiła w ostatnim czasie przypomnieć nam o swoich prawach. W tym numerze miesięcznika piszemy o kilku aspektach tej sprawy.
Temat numeru to woda kranowa. Produkt, którym szczycą się przedsiębiorstwa wodociągowe już od kilku lat, a jednak nadal z trudem przebijający się do konsumenckiej świadomości. Dlaczego? Być może przyczyną jest to, że wciąż wiele pytań rodzi się w głowach odbiorców wody. W wyczerpujący sposób odpowiadają na nie w swoim artykule Barbara Mulik i prof. Izabela Zimoch. Wskazują, jakie informacje muszą się znaleźć na stronach internetowych każdego przedsiębiorstwa lub gminy, które chce przekonać odbiorców do picia kranówki. W numerze piszemy też o tym, jak wykorzystać wodę kranową jako narzędzie marketingowe oraz jakich błędów unikać.
Kolejne ważne wyzwanie, przed którym stoimy, także w obliczu zmian, jakie dokonują się na naszej planecie, to gospodarka cyrkularna, wskazany przez Unię Europejską kierunek, do którego, jak się wydaje, nie trzeba nikogo przekonywać. Osady ściekowe i ich wykorzystanie stanowią ciągle jeszcze mało wykorzystany zasób w tym obszarze. Pod koniec miesiąca zapraszamy do udziału w konferencji na ten temat, a już teraz do czytania tekstów opisujących zastosowanie osadów.
Jeśli o wyzwaniach klimatycznych mowa, musimy wspomnieć o retencjonowaniu wody w miastach. To, że nie ma odwrotu, że trzeba odwrócić niekorzystną tendencję do marnowania wody, zaczyna być ogólnie akceptowaną prawdą. U nas znajdą Państwo obszerną analizę finansową tematu. Bowiem retencja się opłaca, co udowadnia dr Ksymena Rosiek.
Warto też poczytać o precedensowym wyroku WSA w Gdańsku. Sąd zakwestionował opinię Wód Polskich w sprawie opłat stałych. Co to oznacza dla branży? Czas pokaże…